Tworzenie postaci - zasady i wskazówki

Uwaga! Jeśli w poniższych zasadach brakuje czegoś, czym chciałbyś grać, a co znajduje się w materiałach nieoficjalnych (np. Unearthed Arcana) lub wymagałoby konwersji z poprzednich edycji albo domowego zacieru, to daj proszę znać – zobaczę, co da się zrobić. :) Wszystko w duchu słów Gygaxa:

There is no reason that players cannot be allowed to play as virtually anything, provided they begin relatively weak and work up to the top. (…)

Jeśli:

1. Jesteś zupełnym nowicjuszem – wyobraź sobie swoją postać i ją opisz, a ja zajmę się całą resztą, jeśli dostaniesz się do sesji. Oprócz tego poproszę o portret postaci – kolorowy obrazek o wymiarach 200 × 200, najlepiej bez białego tła.
2. Miałeś kontakt z D&D, ale nie znasz piątej edycji – dobrym pomysłem może być sięgnięcie po darmowe zasady podstawowe lub wybranie gotowej postaci stąd i rozpisanie jej według poniższych wskazówek.
3. Znasz D&D 5E i potrafisz samodzielnie przygotować postać – do dzieła! Zasady i wskazówki dot. tworzenia postaci znajdziesz poniżej.

Karta postaci. Karta postaci powinna być stworzona na Google Documents według wzoru zastosowanego tutaj.

Avatar. Prosiłbym o załączenie kolorowej ilustracji o wymiarach 200 × 200 px przedstawiającej postać, najlepiej bez białego tła. Jeśli ktoś nie potrafi przyciąć lub zmniejszyć obrazek albo usunąć białe tło, to mogę mu w tym pomóc.

Mam ogólną prośbę o precyzowanie, z którego podręcznika pochodzą dane zdolności postaci, jeśli korzystacie z źródeł innych niż Basic Rules czy Player’s Handbook.

Poniższe komentarze tyczą się konkretnych elementów karty postaci.

Imię postaci. Radzę dobrze przemyśleć imię postaci, gdyż w odpisach będzie najczęściej przewijającym się elementem definiującym awanturnika. Według mnie imię postaci powinno być krótkie, gdyż gracze rzadko mają pamięć do imion i uwielbiają je przekręcać. Z tego powodu polecam też zadbać o jakiś wyróżniający pseudonim.

Przy tworzeniu człowieka warto korzystać z archaicznych imion celtyckich, germańskich, choć nie jest to obowiązek. Dobrym źródłem takich jest chociażby Treasury of Archaic Names Judges Guild. Jako że gramy w magię i miecz, mile widziane jest poczucie humoru (charakterystyczne chociażby dla twórczości F. Leibera) i anagramy. W Treasury of Archaic Names natknąłem się między innymi na Pinkstone’a, Blaira czy… Hazarda. :)

Klasa. Dostępne są wszystkie podręcznikowe klasy postaci. Krótki opis umiejscawiający podręcznikowe klasy w realiach Dzikich Krajów można znaleźć tutaj. Brakuje opisu czarownika (warlock), gdyż opisy pochodzą z materiałów do 3. edycji, ale dobrym tropem dla graczy chcących grać tą klasą będzie bóstwo Yog, God of the Outer Darkness (jako patron dla wariantu klasowego The Great Old One). Dla innych archetypów czarownika również znajdą się odpowiedni patroni. :)

Rasy. Wszystkie oficjalne i prawie oficjalne grywalne rasy piątej edycji znajdziecie tutaj.

Od strony zasad nie omieszkam polecić variant human traits, które pozwalają człowiekowi na wybranie atutu już na pierwszym poziomie, czyniąc w ten sposób człowieka jednym z najlepszych wyborów od strony zasad, niezależnie od klasy.

Ogólnie rzecz biorąc, w Dzikich Krajach pod względem ras mamy klasykę D&D – ludzi, elfów, krasnoludy, gnomy, niziołki, pół-orków, pół-elfów. Od strony zasad 5E: dwarf (hill, mountain), elf (high, wood, dark), halfling (lightfoot, stout), human (default, variant), gnome (forest, rock), half-elf, half-orc.

Human
Dwarves
Elves
Gnomes
Halflings
Half-Orcs

Powyżej załączam hiperłącza prowadzące do opisów ras już umiejscowionych w Dzikich Krajach. Dlaczego “już umiejscowionych”? To na tyle pojemny i otwarty świat, że pomieści też inne rasy opisane w oficjalnych podręcznikach i Unearthed Arcana. Jeśli twórcy poświęcili tyle czasu na przygotowanie tych wszystkich ras, to czemu mielibyśmy z tego nie korzystać?

Przecież dla changelings (~ odmieńców), shifters (~ zmiennych) i revenants (~ powrotników) zawsze znajdzie się skrawek miejsca na obrzeżach ludzkiej cywilizacji.

Warforged w mojej sesji to viridistańskie maszyny mordu – kryminaliści, żebracy i niepełnosprawni, których czarnoksiężnicy Zielonego Cesarza zakuli w magiczne zbroje, czyniąc z nich posłuszne, zdolne do każdego okrucieństwa konstrukty. Niestety proces alchemicznej przemiany nie zawsze kończy się unicestwieniem osobowości i świadomości ofiary, a zbuntowanym maszynom nie pozostaje nic innego jak życie w ukryciu lub poszukiwanie przygód. Jako inspirację polecam Rycerzy Chaosu z świata Warhammera.

Dragonborns (~ smokorodni) występują pod postacią orichalańskich smoczych lordów, a tieflings (~ diabelstwa) – jako bękarci ludzi i ekstraplanarnych (oraz ekstraplanetarnych!) istot.

Goliaths natomiast są “reskinnowani” na barbarzyńców z Altanis – lud, który najprościej opisać jako skrzyżowanie Howardowskich Cymmeryjczyków (pamiętacie Conana?) i Czerwonych Marsjan Burroughsa.

Dla gnomów głębinowych, genasi, aarakocr, a nawet minotaura miejsce w tym fantastycznym kotle też się znajdzie. Nie wspominając już o tabaxi, kenku czy yuan-ti.

Tło fabularne. Wystarczy odpowiedzieć jednym lub kilkoma zdaniami na poniższe pytania:

1. Kim byłeś, zanim zacząłeś poszukiwać przygód?
2. Dlaczego ruszyłeś na szlak?
3. Co motywuje cię do dalszej drogi?

Na podstawie uzyskanych odpowiedzi zadam trzy kolejne, już bardziej zindywidualizowane pytania.

Background. Przede wszystkim polecam pomyśleć o swojej postaci jak o unikatowym bohaterze, wręcz kimś na wzór komiksowego superbohatera i… Stworzyć własny background.

A jeśli nie chcecie, to wszystkie backgrounds z oficjalnych podręczników są dopuszczone do gry.

Personal characteristics. Pragnę przypomnieć, że według zasad każda postać powinna mieć wybrane dwie personality traits (często się o tym zapomina) i po jednym ideal, bond, flaw. Polecam zapoznać się z podręcznikowymi przykładami (niekoniecznie muszą podpadać pod wybrany background) przed tworzeniem własnych. Każdy powinien znaleźć dla siebie coś odpowiedniego.

Character details (height, weight, etc.). Proszę o podanie wzrostu w centymetrach, a wagi w funtach – obie charakterystyki czasami się przydają (np. przy zasadach grapple czy eksploracji ciasnych tuneli :)).

Languages. Jeśli postać ma do wyboru dodatkowe języki, zamiast tabeli standard languages w PHB wybiera te pasujące do regionu Dzikich Krajów, z którego pochodzi postać (patrz Languages i Bonus Languages by Region).

PS Piśmienność postaci w przeciwieństwie do podręcznikowego D&D nie jest oczywista. Odnośnik powyżej prowadzi do treści zasady regulującej umiejętność czytania i pisania.

Bóstwo. Mimo że w WoHF mamy politeizm, nawet postacie, które nie są kapłanami lub paladynami mogą wybrać konkretne bóstwo jako swego patrona, co ma znaczenie przy zasadach dotyczących zdobywania łaski bogów (Renown, DMG 22). Opis kilkudziesięciu bóstw znajdziecie pod tagiem Panteon. Bogowie podzieleni są na trzy kategorie: większe bóstwa, pomniejsze bóstwa oraz bożków i półbogów. Opisane boginie i bogowie nie wyczerpują tematu bóstw WoHF – awanturnicy w Dzikich Krajach mogą natrafić na wyznawców wielu bóstw opisanych w Supplement IV: Gods, Demi-Gods & Heroes, a więc bóstw egipskich, hinduskich, greckich, celtyckich, nordyckich, fińskich, azteckich, majskich, chińskich, japońskich, a z fikcyjnych panteonów hyborejskich i melniboneańskich ( Fantasy-Historical Pantheons).

Nie muszę wspominać, że w tym świecie, jak w każdym klasycznym D&D-landzie natraficie też na tak znane bóstwa jak Orcus, Tiamat czy Tharizdun.

Alignment. Charakter lub Światopogląd w piątej edycji D&D mają marginalne zastosowanie, ale jeśli potrzebujesz takiego drogowskazu, polecam zdefiniować go poprzez odpowiedź na cztery poniższe pytania:

  • Are you willing to suffer harm or make sacrifices to benefit others? If so, you’re good.
  • Are you willing to harm others for your own benefit? If so, you’re evil.

Otherwise, you’re neutral with respect to good and evil.

  • Do you think individuals should be expected to give up freedoms for the benefit of society as a whole? If so, you’re lawful.
  • Do you think you are better off retaining your individual freedoms by living outside of society? If so, you’re chaotic.

Otherwise, you’re neutral with respect to law and chaos.

Poziom. Postać z rekrutacji dodatkowej zaczyna grę na tym samym poziomie i z tą samą liczbą XP, co drużyna obecnie.

W odróżnieniu od podręcznika, postać powinna mieć też drugi bond, powiązany z jedną z postaci graczy.

HP. Nie ma możliwości losowania HP na wyższych poziomach – zawsze przyjmujemy średnie, według zasad podręcznikowych.

Initiative. Ze względu na zasadę domową, z jakiej korzystamy – Order of Combat – nie warto przejmować się inicjatywą, gdyż będzie miała zastosowanie jedynie w nielicznych sytuacjach (np. podczas pojedynku lub w sytuacji, gdy dwie osoby chcą złapać w tej samej chwili ten sam przedmiot). Tak więc radzę unikać zdolności powiązanych z inicjatywą – nie odegrają na tej sesji zbyt wielkiej roli.

Atrybuty. 3d6 in order. Każdy gracz otrzymuje od mistrza gry 100 zestawów rzutów, dla wygody uszeregowanych wg sumy punktów od najwyższych do najniższych.

Ekwipunek. Każda postać zaczyna z podstawowym klasowym ekwipunkiem i 16 000 gp. Podręcznikowe ceny nie obowiązują – należy się kierować tym cennikiem, uwzględniając następujące uwagi:
a) podany na zakładce magic item creation koszt tworzenia magicznych przedmiotów należy pomnożyć przez dwa (tyle jest wart magiczny przedmiot kupowany na rynku),
b) ceny niestandardowych przedmiotów magicznych, jak bag of holding – do konsultacji z MP,
c) postać może zacząć z poplecznikiem, jednak jego koszt jest obliczany inaczej niż w zakładce henchmen (np. kapłan 5 poziomu kosztuje 12 000 gp) i w tej kwestii trzeba się skonsultować z MP (nie rozpisałem jeszcze tabelek),
d) gracz musi za swoje gp zapewnić ekwipunek poplecznikowi,
e) postać może zacząć grę z najemnikami i specjalistami, jeśli zapłaci sześciokrotność wynagrodzenia widocznego w zakładkach mercenaries i specialists ,
f) proszę nie wypisywać wagi, a co najwyżej umiejscowienie przedmiotów.

Ponadto postać ma jeden trinket, a wraz z nim obowiązek odpowiedzenia na pytanie: “W jaki sposób wszedłeś w posiadanie tego przedmiotu?”

Postacie z inheritor background jako swoje dziedzictwo mogą wybrać przedmiot warty według naszego cennika 1 500 gp lub mniej.

Zaklęcia. Proszę o powstrzymanie się z wypisywaniem właściwości posiadanych zaklęć – internetowe wyszukiwarki robią to estetyczniej i wygodniej.

Tworzenie postaci - zasady i wskazówki

[D&D 5] Wieczni Wojownicy clutterbane_1 clutterbane_1